Standard
Alkalmazás:
Társasági és kísérõ kutya
FCI csoportbeosztás:
IX-es fajtacsoport Társasági és kísérõ kutya
Sekcio 2 Uszkár
Munkavizsga nélkül
Általános megjelenés:
Harmonikus, közepes arányokkal, jellemzõen göndör, vagy zsinóros szõrzettel. Egy intelligens, éber és vidám benyomást keltõ fajta, melyhez még egy harmonikus testfelépítés, elegancia és büszkeség is járul.
Magatartás / Jellem (Wesen):
Õ kitûnik a hûségével, tanulékonyságával és képezhetõségével, így egy nagyon kellemes társasági kutyává válik.
Fej:
Elõkelõ, egyenes vonalú, arányos a testtel. A hossza két-ötöde a marmagasságnak. A fej nem tûnhet nehéznek, vagy masszívnak, de nem lehet túl finom sem. A formája jól kivehetõ legyen a bõr alatt.
Koponya:
Agykoponya: Jól formált. A fej szélessége fele a koponya hosszának (az oldalvonal 16-19°-ot alkot a hosszanti tengellyel). Fentrõl nézve a koponya hosszanti tengelye oválisnak tûnik, profilban enyhén konvex (domború). A hosszanti tengelyek egymástól enyhén távolodók.
Szemöldök ív: Mérsékelten hangsúlyozott, hosszú szõrzettel borított.
Homlok barázda: A szemek között széles, a fej búb felé keskenyedõ. (A törpe uszkár fej búbja lehet egy kissé kevésbé fejlett.)
Stop: Kevésbé fejlett, hasonlóan a többi mérsékelten arányos kutyáknál.
Arcorri rész:
Orrtükör: Hangsúlyos és jól fejlett, profilból nézve, merõlegese, az orrlyukak tágak. A fekete, fehér és ezüst kutyáknál az orrtükör fekete a barna színnél barna az aprikot uszkárnál a barnától a feketéig lehetséges, bár ez utóbbi nem kívánatos, de elfogadott, a pigment hiányt kivédendõ.
Fang: Egyenes felsõ profil, hossza kb. kilenc-tizede az agykoponyának. Az állkapcsok szinte párhuzamosak. A fang erõteljes és elegáns, de soha nem elhegyesedõ. Az alsóprofilt az állkapocs határozza meg és nem a felsõ ajkak.
Ajkak: Alig fejlett, közepesen vastag. A felsõ ajkak fedik az alsó ajkakat, anélkül, hogy túlfedje azokat. A fekete, fehér és ezüst uszkárnál az ajkak feketék. A barnáknál barna, az aprikotnál a sötétbarnától a feketéig tart, bár az utóbbit nem részesítik elõnyben, de a pigmentáció érdekében megtûrik. A szájzug nem lehet túl hangsúlyos.
Állkapocs / fogak: Ollós harapás, erõteljes fogakkal. Egy M1 vagy M2 a felsõállkapocsban vagy egy M2 vagy M3-as hiánya az alsó állkapocsban, sem a bírálatnál sem a tenyészszemlén nem büntetendõ.
Pofák: A pofacsontok jól formáltak nem túl fejlettek. A szem alatti tájék alig kitöltött. A rágóizmok kevéssé fejlettek, és a járomcsontok alig hangsúlyozottak.
Szemek: Tüzes tekintet. Mandulavágású, enyhén ferdén illesztett a stop magasságában. A fekete, fehér, ezüst és aprikot uszkárnál a szem színe fekete, vagy mélybarna, a barna uszkár szem lehet sötét borostyán színû.
Fülek: Elég hosszúak és a pofák mellett lefelé simuló. A fülek tûzése a szem alsó vonalának a meghosszabbításánál történik, ez a vonal az orrhegyig húzódik. A fülek laposak, a fül tûzésénél szélesebb, a fülvégek elkerekítettek, nagyon hosszú hullámos szõrrel borított. Azok az uszkárok, melyeknél a fülhossz nem éri el a szájzugot, nem kaphat kitûnõ minõsítést.
Nyak:
Feszes, enyhén ívelt, közepesen hosszú, jó arányokkal. A fejét magasan és büszkén hordja. Toka és nyak lebernyeg nélkül. A nyak oválisnak tûnik. A nyak hossza legyen kevesebb, mint a fej hossza.
Törzs:
Az uszkár teste arányos, a hossza valamivel több, mint a marmagasság.
Mar: Mérsékelten fejlett.
Hát: Rövid, harmonikus vonalvezetés. Sem pontyhát, sem nyergeshát. A mar és a far lehetoleg egy magasságban legyenek.
Ágyék: feszes és jól izmolt.
Far: Kerekded, nem csapott.
Elõmell: Megfelelõ egy közepes arányokkal rendelkezõ kutya részére. A mellcsont megfelelõ magasságban helyezkedjen el és legyen egy kissé hangsúlyozott. Ez elõsegíti a magas, kecses és nemes fejtartást.
Mellkas: Mélysége a könyökig tart. Szélessége két-harmada a mellkas mélységének. A mellkas kerülete legalább tíz cm-el legyen több, mint a marmagasság.
Bordák: Ovális bordák. A hát tájékán széles.
Alsó vonal: Kissé felhúzott, de nem agár-has.
Farok:
Elég magasan, az ágyék táján tûzött. A göndör szõrû uszkár farkát a fele hosszában kell vágni, de egy jól hordott hosszú farok nem tekintendõ hibának. A zsinóros uszkárnál meg lehet hagyni a farok teljes hosszát. Mozgásban a farkát magasan és ferdén hordja.
Végtagok
Mellsõ végtag:
A mellsõ lábak egyenesek és párhuzamosak. Elegáns, jól izmolt csontozat. A könyök távolsága a talajhoz viszonyítva öt-kilencede a mar magasságának.
Vállak: A lapocka ferdén illesztett a felkarral 90-100°-ot alkot.
Felkar: A felkar hossza egyenlõ a lapocka hosszával.
Mellsõ lábtõ: A felkar folytatása.
Mellsõ lábközép: Erõteljes, de nem masszív, elölrõl nézve majdnem párhuzamos.
Mellsõ mancsok: Inkább kicsik, szorosan zártak, egy rövid ovális formát alkot. Az ujjak jól íveltek, inasak, tömörek, az ujjakat úszóhártya köti össze, a mancsok merõlegesek a talajra és kemény, vastag talppárnákon állnak. A fekete és ezüst kutyáknál a körmök feketék, a barnáknál feketék vagy barnák, a fehér egyedeknél a körmök lehetnek szaru színûek vagy különbözõ pigmenttel ellátva egészen a feketéig, de az általános pigmenthez kell alkalmazkodnia. A fehér köröm hiba! Az aprikot uszkár körmei barnák, a barnának az összes árnyalatai egészen a feketéig, bár ez utolsó nem kívánatos, de tolerálható.
Hátsó végtagok:
Hátulról nézve párhuzamos. Jól fejlett izomzattal, mely nyomatékosan hangsúlyozott. A csípõ, térd és csánknak nagyon jól szögeltnek kell lennie, hogy minden meredek szögelés ki legyen zárva, a meredek szögelés következménye a nemkívánatos csapott far.
Comb: Jól izmolt, erõteljes.
Hátsó lábközép és csánk: Vertikális. Az uszkár farkas körmök nélkül születik.
Hátsó mancsok: lásd: mellsõ mancsok.
Mozgás:
Az uszkár jármódja könnyed, táncos léptû. Soha nem lehet egy nyújtott vagy folyamatos léptû mozgása.
Bõr:
Simulékony, nem petyhüdt, és jól pigmentált. A fekete, barna, ezüst és aprikot uszkár pigmentációja megegyezik a szõr színével. A fehér kutyáknál a szürkés bõr a kívánatos, de ez nem befolyásolhatja a szõr színét. Egyes fehér egyedeknél elõfordulhatnak pigment foltok a világos bõrön, ez elég gyakran elõfordul, de ez nem tekinthetõ hibának. Általában a pigmentáció legyen erõteljes. A szemhéj, orrtükör, ajkak, foghús, a garat, a nyálkahártyák, a természetes nyílások, a herezacskó és a talppárnák a fekete, fehér és ezüst egyedeknél a pigmentáció fekete, a barnáknál barna. Az aprikot-nál olyan sötét legyen, amilyen csak lehet, a barna összes árnyalatával, egészen a feketéig, ez utóbbi nem kívánatos, de tolerálható, a depigmentáció elkerülése végett.
Szõrtakaró
Szõrzet
A göndör szõrzet (gyapjas uszkár): Dús, nagyon finom gyapjas tapintású, göndör, rugalmas és a kéz érintésére ellenálló. A szõrzet igen dús, gazdag, egyenlõen hosszú, egyenletesen hullámos és a szõrzetet fésülni kell. Nem kívánatos egy ápolatlan, kemény, durva tapintású szõrzet, ezeket az egyedeket, melyeknek ilyen a szõrminosége, a bírálatnál vissza kell minõsíteni.
Zsinóros uszkár: Finom minõségû, dús szõrzet, jó tömör szõr, mely karakterisztikusan zsinórozott, egyenletes hosszúságban, ezek a zsinórok legalább 20 cm hosszúak legyenek. Minél hosszabb a zsinórozás, annál inkább jobb a minõsítése a kiállításon. A rendezetlenséget elkerülendõ megengedett a fejen lévõ szõrt a fülek között összekötni és a szõrt a törzsön végig elválasztani.
Hibák
Minden eltérés a fent említettõl hibának tekintendõ, és a hiba nagyságának megfelelõen kell értékelni.
• Hiányzó vagy túl hangsúlyos stop.
• Kicsi orrtükör, vagy ha orrlyukak nem elég nyitottak, vagy túl nagyok, foltos vagy hússzínû orrtükör.
• Túl keskeny vagy hegyes orrhát, kõsorr.
• Az elõreharapás hiba és arányaiban kell büntetni. Az úgynevezett (szopornyica betegségbol adódó) sárga fogak nem tekinthetõ hibának, ha rendezett a fogív. Hiányzó fogak is hibának tekinthetõk. Egy P1 hiánya nem büntetendõ. Két P1 hiánynál nem lehet osztály gyõztes, legfeljebb „kitunõ” minõsítést kaphat. Ha három Prämoláris, két P1+ egy P2 a minõsítés maximálisan „nagyon jó”. Egy M1 vagy M2 hiánya a felsõ állkapocsban és egy M2 vagy M3 hiánya az alsó állkapocsban nem büntetendõ.
• Ha a szemek túl nagyok vagy túl kicsik, nem eléggé sötétek vagy pirosan csillogók.
• Túl rövid vagy keskeny fülek, vagy a nem szabályosan hordott fülek.
• Csapott far.
• A hátára hajló farok és az így hordott farok, a túl magasan vagy túl mélyen tûzött farok.
• Magasra állított végtagok.
• Nyújtott mozgás.
• Nem elég pigment, pigment hiány, fõleg a szemhéj körüli pigment hiány (szemüveg)
• A szem körüli szõr hiánya.
• Ritka, puha szõrzet.
• Meghatározhatatlan színû szõrzet a testen, vagy nem egyenletes szín. Egy kevés fehér szõrzet a mellen megengedett.
• Egyedek, melyek a törpe jelleget magukon viselik nem kaphatnak „kitûnõ” minõsítést. A modern nyírásnál a fejen nem szabad a szõrt összekötni a többi nyírás-módnál nincsenek kötöttségek. A hátsó végtagok szõrözöttségét nem kell a testszõrzetétõl teljesen elhatárolni.
Szín
Göndör szõrû és zsinóros uszkár: fekete, fehér, barna, ezüstszürke vagy aprikot.
Barna: tiszta barna, meglehetõsen sötét, egyenletes meleg szín. A bézs vagy más világosabb szín felé tartó árnyalatok nem kívánatosak.
A szõr színe nem lehet olyan sötét, hogy feketés árnyalatot kapjon.
Ezüstszürke: Egyenletes szín. Az árnyalatok nem lehetnek a fekete vagy a fehér árnyalatai.
Aprikot: Egyenletes. Az árnyalatok nem mehetnek sem a bézs sem a krémszín felé sem a vörös vagy a gesztenye-barna felé, de nem lehet a barnának egyik árnyalata sem.
Magasság
Marmagasság:
• Óriás uszkár: 45-60 cm. 2 cm tolerálható. Az óriás uszkár egy megnagyobbodott mása a középuszkárnak, annak összes jellemzõivel
• Közép uszkár: 35-45 cm.
• Törpe uszkár: 28-35 cm. A törpe uszkár egy kicsinyített mása a közép uszkárnak. Lehetoleg annak arányaival, minden törpésített jelleg nélkül.
• Toy-uszkár: 28 cm alatt, (az ideális nagyság 25 cm). A toy-uszkár külleme olyan, mint a törpe uszkároké, csak toy arányokkal, minden törpésített jelleg nélkül, csak a fejbúb nem olyan hangsúlyos.
Alma fej, fejbúb hiánya, vagy nem elég fejlett fejbúb, túl hangsúlyozott stop, kerek kidülledo szemek, hegyes, rövid fang. Rövid alsó állkapocs, az áll hiánya.
Mérges természet, agresszív, vagy túl ideges egyedek.
Kizáró okok
• Nem elég típusos fej.
• Hátra harapás.
• Egy vagy több metszofog hiánya.
• A hátsó végtagokon farkas köröm, vagy annak nyomai.
• Olyan uszkárok, melyeknek a szõrzete nem egyenletes színû.
• Fehér jegyek.
• Fehér szõrzet a mancsokon.
• Kutyák, melyek túlnõtték a 62 cm-t.
• Azon uszkárok, melyek nem a standard szerint vannak nyírva, ezek az egyedek addig nem lehetnek kiállítva, amíg így néznek ki, így nem konkurálhatnak a minõsítésekért, de a tenyésztésbõl ez nem kizáró ok.
M.J. A kanoknak két jól fejlett herével kell rendelkeznie, melyek a herezacskóban helyezkednek el.