Ápolás
A fajta egyik alapvető ismertetőjegye a dús, göndör szőrzet, melynek nyírását szakképzett kutyakozmetikusok vagy gyakorlott gazdik is elvégezhetik (kb. 6-8 hetente).
A gondozott uszkár tartásával együtt jár a kefélés, fésülés, nyírás, a fog és a fültisztítás és a karomnyírás. Az ápolt uszkár az elegancia és szépség mintaképe, de az elhanyagolt, nyíratlan uszkár rettentő rossz, sajnálatraméltó benyomást kelt.
Kedvencként tartott kutyánk számára csak a képzelet szab határokat, rengetegféle képen meglehet nyírni, de azért ne csináljunk udvari bolondot belőle. Minden uszkár tulajdonosnak tisztában kell lennie azzal, hogy kutyája csak akkor lesz ápolt és egészséges, ha naponta átfésüli, átkeféli a bundáját. Nem kell loncsos puliként a kozmetikushoz vinni, mert annak hosszú és fájdalmas bontogatás vagy kopasztás lehet a vége. Szőre rendszeres ápolást igényel. Ezt már kölyökkorba el kell kezdeni. A napi ápolás keféléssel kezdődjön. Ehhez a művelethez egy speciális gumiba tűzött kis nikkeltüskékből álló hajlított végű kefére van szükség (olyat vegyünk, amelynek a végén nem találhatók bogyók, mert abba beleakad a szőr és kitépi). A szőrt először a szőrnövekedési irányával megegyező irányba keféljük, majd azzal szemben. Először a fejtől a farok felé kefélünk, majd ugyanígy vissza. Először kefével, majd fémfésűvel nézzük át, hogy csomómentes-e. Mindig a bőrig át kell fésülni a szőrzetet, hogy minden kihullott szőrszálat eltávolítsunk. Az uszkárról az a hír, hogy nem hullik a szőre. Ez részben igaz is, mivel az elhalt szőrszálakat nem hullajtja el, hanem megtapadnak a többi, élő szőrszálakba, így azok csak a kefélés során távolíthatóak el. A kefélés, fésülés műveletére napi 10 percet szánjunk. A napi szőrápolás mellett vizsgáljuk át kutyánk egész testét, vannak-e benne élősködők, növényi maradványok (toklász), nincs-e sérülése. Különösen figyeljünk oda a füleire, szemeire, végbélnyílására és nemi szervére. Szerintem nem nagy áldozat, hogy gyönyörű, ápolt uszkárunk legyen, akit mindenki megcsodál. Az összefilcesedett szőrt gyakran nem lehet kikefélni, ilyenkor nincs más megoldás, az egészet le kell nyírni teljesen rövidre, sokszor csak a gépi nyírás a megoldás.
Fürdetést is meg kell említeni. Az uszkár mindig is vízikutya volt, így nem árthat neki a víz. Viszont samponnal ne fürösszük túl sokat, mert ezzel megzavarjuk a bőr természetes védekező funkcióját. Bőven elég, ha 4-6 hetente fürdetjük minőségi samponnal. A fürdetést hátulról előre haladva kell kezdeni, a nedvesítést többször megismételve. A nedves szőrre samponos oldatot öntünk, és addig masszírozzuk a testet, amíg a piszok fel nem oldódik. Ne feledkezzünk meg a nehezen elérhető részekről, mint a hónalj, mancsok. Ezután vízzel alaposan öblítsük le. Ez a művelet nagyon lényeges, mivel a nem jól kiöblített szappanos szőr allergiát vagy ekcémát is okozhat, ami viszketéssel, szőrhullással, további kellemetlenségekkel járhat. Jól nyomkodjuk ki a szőrből a maradék vizet, lehetőleg hagyjuk hogy a kutya megrázza magát, és alaposan töröljük meg törölközővel. A szárítás egy jó hajszárítóval kefélés mellett történjen. Az uszkárt főnőzve szárítjuk, ami azt jelenti, hogy a szőr növekedésével ellentétes irányba keféljük, szárítjuk. Ezt addig folytassuk, amíg a szőr teljesen meg nem szárad.
Az uszkár szőrzete leggyakrabban göndör és gyapjas, de ritkán előfordul zsinóros változatban is. A zsinórok kialakulásához idő kell, s a tincseket folyamatosan ujjnyi vagy ceruza vastagságúra szét kell választani (feltépni) a végétől a bőrig. Azonban vigyázni kell arra, nehogy fájdalmat, sérülést okozzunk. Aki erre szánja magát, érdeklődjön előtte puli tenyésztőknél és forduljon hozzáértő kutyakozmetikushoz.
A fogakat is rendszeresen le kell ellenőriznünk van-e rajta fogkő, látható-e beszorult ételdarab, törés vagy egyéb szájsérülés. Főleg a törpe uszkár jellegzetessége, a sárgás, barnás fogkő lerakódás, mely a helytelen táplálkozás egyik jele. A fogkövet rossz szájszag is kíséri. Ennek ellenőrzését bízzuk fogorvosra, még a kicsi fogkövet se próbálkozzunk eltávolítani, mert, ha megsértjük a fogínyt könnyen a kutyus fogába kerülhet. Már léteznek tabletták, aminek rendszeres adásával megelőzhetjük ezt a gondot.
A túl hosszú karmokat karomvágóval kell lerövidíteni. Nagyon óvatosan kell elvégeznünk, mert könnyen megsérthetjük a karmokban húzódó véredényeket. Ha mindenképpen mi szeretnénk elvégezni a vágást, inkább kisebb szeleteket vágjunk, mint egy nagyobb darabot. Ha nem vagyunk biztos a dolgunkba inkább bízzuk szakemberre, kutyakozmetikusra, vagy állatorvosra. A túl hosszú karmok akadályozzák az állatot a mozgásban. Ez rendszerint annak az eredménye, hogy a kutya vagy puha, füves területen futkos, ahol nem tud kopni a karma, vagy keveset mozog. A városi kutyusok előnyben vannak, az aszfalton jól kopnak a karmok. A mellső mancsokon található az 5. karom, az ún. farkaskarom, amely nem érinti a földet, így nem kopik, ezért ezt rendzseresen nyírni kell.
Az uszkárnál igen fontos a rendszeres fülápolás. A füle belül is szőrös, ezt speciális érfogó csipesszel kell eltávolítani, nehogy ott összefilcesedjen. Ilyenkor a hallójárat dugulása, összeragadása lehetséges. A fülápolás elhanyagolása gyakran súlyos hallójárat- gyulladáshoz vezethet, mely komoly fájdalmakkal jár.1-2 havonta fültisztító oldatot cseppentünk a kutyus fülébe, majd ezt jól bemasszírozzuk, hogy feloldja a zsírt. 10 mp elteltével vattakoronggal szárazra, tisztára töröljük. Ha az uszkárunk gyakran rázza a fejét ne nyúljunk a fülébe, hanem azonnal forduljunk állatorvoshoz. Lehetséges, hogy toklász ment bele, és azzal, hogy belenyúlunk, esetleg nagyobb kárt teszünk a hallójáratba.
Az uszkárnak a szőrruhája a legszebb kincse, ezért ezt gondosan ápolni kell.