“Időpont kéréskor mit mondjak?“

Mivel feszes időbeosztásban, előjegyzés alapján dolgozok, kérem, telefonon egyeztessen időpontot. Így szabadidejéhez tudok igazodni, elkerülhető a torlódás és minden figyelmemet csak az Ön kedvencére tudom fordítani! Bejelentkezéskor célszerű minden olyan információt megadni, ami fontos lehet számomra például: a kutya fajtája, ha keverék akkor a mérete, szőre típusa, kölyök vagy idős kutya, először megyünk kozmetikába, nemtudja hogy reagál a nyírásra, agresszív, nyugtalan, elhanyagolt a szőre és csomós, a fejénél nem szereti a nyírógépet, a bal lábát kezelték és arra érzékeny, stb. Így előre fel tudok készülni és biztosan minden zökkenőmentes lesz. Ha mégsem tudnak az adott időpontra jönni kérmem minimum 24 órával előtte mondják le!


"Ott maradjak a kutyával vagy elmenjek? "

Amelyik megoldás önnek kényelmesebb. Általánosságban a gazdi jelenléte zavaró lehet a kutyus számára, izeg-mozog, szeretne a gazdájához menni, ez megnehezíti a munkát, ami megnöveli a munka időtartamát, ami megnövelheti a végén a fizetendő árat. Természetesen van, hogy kifejezetten kérem a gazdit, hogy maradjon! Ha szeretné megvárni kedvencét, akkor a kényelmes várószobában megvárhatja.

 

 "Érdemes e hamarabb érkezni? "

NEM! Feszes időbeosztás szerint dolgozom, így a korábbi érkezés nem jelent korábbi kezdést. Ráadásul lehet, hogy az előző vendég viselkedészavaros, így meglehet, hogy nem szerencsés a találkozás… 

Ha a vendég 15 percet késik, akkor jogunk van elutasítani az ügyfelet! A legtöbb szakember szeretne megfelelni, igyekszik, hogy elégedett legyél, hogy tökéletes legyen a kutyád frizurája. Ahhoz viszont, hogy ő minden vendégével ilyen körültekintéssel tudjon dolgozni, tartania kell az idejét. Ha te késel 15-20 percet a kutyára szánt 1 órából, akkor az időpont negyedét elmulasztottad. Ez vagy azt jelenti, hogy téged és a következő vendégét össze fogja csapni, vagy nem csinálja már meg a kutyádat, ami miatt te neheztelni fogsz (hiszen csak 15-20 percet késtél, nem a világ vége-gondolod…), neki pedig kimarad a bevétele. A stressz senkinek nem kell a kutya érzékeli ha stresszes-ideges a kozmetikus, az utánad következő vendéget a te hibádból kifolyólag nem éri meg elszúrni, üresben ülni a szék mellett minden alkalommal, amikor te vagy beírva megint nem egy jövedelmező üzleti modell. Így ne csodálkozz, ha egy napon azt veszed észre, hogy bármikor mennél, neki soha nincs már szabad időpontja. A kutyakozmetikusodnak vannak fix költségei, amiket akkor is ki kell fizetnie, ha nem csinál egész nap semmit. Ilyen a vállalkozásának a költségei, rezsik, adók, telefonszámla… Amikor nem jelensz meg az időpontodra és még csak le se mondod, akkor nem csak bevétel kiesése van, hanem költsége is, amire már nem tudja megkeresni a rávalót, mert senki nincs, akit hirtelen a kutyusod helyett az asztalra tehetne. Egyre több kutyakozmetikus készít lemondási szabályzatot, aminek az a lényege, hogy elejét vegye az ilyen vendégek megtelepedését a szalonban. Ezeknek a szabályzatoknak a lényege ugyanis az, hogy meg kell fizetned a fodrász elvesztegetett idejét, ha újra foglalni szeretnél. Ez persze már neked is költség, és vagy nem fogsz eljönni többet, hogy ne kelljen fizetned (ami neki nem baj, hiszen nem lesz több költsége veled), vagy megtanulsz 24 órával az időpontod előtt odaszólni, hogy nyugodtan írjanak be mást a helyedre, mert te nem tudsz eljönni.

"Mi a teendő a kozmetikába érkezés előtt? "

Ideális esetben egy nagy séta. A kutya akkor kellemes élménnyel, nyugodtan érkezik. Amennyiben ez nem lehetséges, legalább 1 egészségügyi sétát ajánlott tenni vele, mert a kezelés akár órákig is tarthat. Az etetést semmiképp sem javaslom közvetlenül a kozmetika előtt. Ha a kutya nem teljes kozmetikára van bejelentkezve, akkor a kozmetika előtti nap vagy aznap meg kell fürdetni a gazdának. 

 

"Csomós a kutyám szőre, lehetne hogy ne legyen rövidre nyírva? "

Csomósan hónapok óta nem kozmetikázott kutyákat hoznak sokszor a szalonokba. De én fésülöm! Címszóval. És ha lehet, ne legyen rövid, az nem tetszik. A kozmetikus ki tudja bontani a bőrig filcesedett szőrt. De ezt előre jelezd neki, amikor bejelentkezel, mert akkor tudja, hogy számoljon rá plusz időt. Egy bontás nem két perc, rengeteg időt, energiát, sampont, balzsamot és egyéb filcbontó terméket igényel egy ilyen folyamat, hogy a legemberségesebb módon kibontsa az elhanyagolt kutyád szőrét, és igen ezért felszámol bontási felárat. És igen ez a kutyádnak egy kellemetlen folyamat. Próbáld ki, ne fésülködj ne két-három hónapig, csak 2 hétig és ne is mosd a hajad, vagy ha megmosod, akkor se fésüld ki, majd ezután állj neki és bontogasd 2-3 órán keresztül, nem hiszem, hogy élvezni fogod.

 

"Csak nyírás vagy komplett kozmetika (fürdetéssel)? "

A kiskutyák, lent mászkálnák a koszos aszfalton, valószínűleg hetek óta nem fürödtek, bármennyire is a szíved csücske és az ágyadban alszik, a kutyának koszos lesz a szőre. Azért, hogy a kutyakozmetikusod a legjobb szolgáltatást nyújtsa vendégeinek nem papírvágó ollót, hanem drága több tízezer forintos ollókat, gépfejeket használ, hogy gyönyörű munkát adjon ki a kezei közül. Viszont ezek az eszközök nem arra valók, hogy a koszos kutya szőrt nyírogassák vele. Ha azt mondja, hogy meg kell fürdetni a kutyát a szép munkához, nem lehúzni akar, hanem tényleg szép munkát kiadni a kezei közül, amire ő is büszke lehet.

 

"Mikor vihetem először a kölyökkutyámat a kutyakozmetikushoz?"

Ha megkapta az összes kötelező oltást és az alapimmunitással rendelkezik! Ezek után minél előbb annál jobb. A kölyökkutya minél több ingerrel találkozik fiatal korában, annál természetesebbnek veszi ezeket. Ezek a látogatások formálisak, a beszoktatás a céljuk. Ilyenkor nincsenek drasztikus beavatkozások, a kozmetikai eszközökkel ismerkedik. Amit otthon viszont a gazdi is meg tud tenni, hogy megismerteti a kutyát a hajszárítóval és a kefével, valamint hozzá szoktatja az érintéshez minden testrészén. A fürdetést 3 hónaposan lehet elkezdeni vagy pedig akkor, amikor a kölyökkutya elkerül a tenyésztőtől. A felnőttkori szőrzet kb. 10 hónapos korára alakul ki. 

 

"Adjak-e a kutyámnak enni, mielőtt kutyakozmetikushoz viszem?"

Nem célszerű! Lényegtelen, hogy a kutya hányszor volt már kutyakozmetikában, a kutyák nagy része stresszhelyzetben érzi magát ilyenkor. Náluk a kozmetika nem természetes dolog, ezért sok kutyánál ez olyan, mintha az ember fogorvoshoz menne.

 

"Tüzelés ideje alatt kozmetikáztathatom-e kedvencemet?"

Kérem, várja meg, míg a tüzelés lezajlik. A tüzelés ideje alatt a kutya számára negyobb a fertőzésveszély. És azt is figyelembe kell venni, hogy a kutyakozmetikákban egyszerre több kutya is állhat kezelés alatt. A hím kutyákat ilyenkor elég nehéz fegyelmezni.

 

"Meddig tart a kutyám kozmetikázása?"

Ez fajtától és a kezelés fajtájától függ, egy komplett kezelés egy-két órát vesz igénybe. A kezelés idejét nagyban befolyásolja, hogy a kutya mennyire van elhanyagolva, milyen típusú kezelést igényel és milyen gyorsan szárad a szőrzete. 

Sokan kérdezik, hogy miért ilyen sok idő. A válasz egyszerű. Még egy kis Máltai testfelülete is jóval nagyobb, mint egy emberi fejen lévő hajfelület. Egy fodrásznál is el tudunk tölteni 1-2 órát. A kutyakozmetikus a "hajvágást", fazonírozást, "hajmosást", szárítást jóval nagyobb felületen végzi, mint egy fodrász. Ráadásul a kis vendégek nem mindig működnek úgy közre, ahogyan azt szeretnénk. A fodrásztól eltérően a kutyakozmetikus más egyéb kezeléseket is elvégez (alább látható). 

 

 

"Nyírni vagy trimmelni kell a kutyámat?"

A nyírás és trimmelés a kutya szőrtípusától függ. Trimmelni a drótszőrű (pl. airedale terrier), szálkás szőrű (pl. szálkás szőrű tacskó) és vegyes szőrzetű (pl. spánielek) kutyákat lehet. Trimmelés alkalmával a szőrt eltávolítjuk a szőrtüszőből, hogy új szőr növekedhessen. Ezeket a kutyákat NEM AJÁNLATOS nyírni, mert a nyírás során az elhalt szőr nem kerül ki a szőrtüszőből, csak rövidebb lesz.

Sajnos sok divatos fajta esetében (pl. westie) előfordul, hogy a fajtajelleg megtartására javasolt trimmelést nem lehet elvégezni, mert a túltenyésztés és esetleges más fajták bekeverése következtében már megváltozott a szőr eredeti minősége. Az ilyen kutyák szőre ellágyult, nem trimmelhető (ún. "selyem westiek"). 

 

"Mikor trimmelhető a kutyám?"

A trimmelés feltétele a szőr trimmelhetősége, ami azt jelenti, hogy a szőr a növekedési folyamat végén elhal, és fájdalom nélkül kihúzható a szőrtüszőből (ezek a szőrszálak általában fakóbb színűek). Az elhalt szőr kihúzása után a szőrtüszőnek van egy rövid pihenőideje, majd megindul az új, életerős szőr növekedése. Ezért a szálkás és drótszőrű kutyáknál 6-9 hét kell, hogy a fajtára jellemző szőrminőség újra kialakuljon. A trimmelés azért fontos, hogy az elhalt szőrszálak helyett új szőr növekedhessen. A trimmeletlen szőrnél akár bőrproblémák is kialakulhatnak. A trimmelést igénylő kutyafajták nyírása a szőr ellágyulásához, a szőrminőség romlásához vezethet. 

 

"Mikor kell a kutyám fülét tisztítani?"

A fület nem szabad gyakran tisztítani, mert ezzel kitisztítanánk a természetes védekezőflórát is. Sok fajtának (terrierek, pásztorkutyák, bichonok) a külső hallójáratban szőrszálak nőnek, melyeket a fültisztítás előtt el kell távolítani. 

 

"Mikor kell a kutyám karmát vágni?"

Mozgás közben természetesen kopnak. Ezért fontos, hogy a kutya sokat mozogjon (sétálás, futás). Annál a kutyánál kell karmot vágni, amelynél stabil állásban a karom tartja a testsúlyt, és nem a talp- és ujjpárnák.

 

"Miért csúszik a kutya a fenekén?"

Ez a jelenség akkor fordulhat elő, amikor a kutya bűzmirigye túlzottan megtelt, illetve utalhat bélférgességre is. A bűzmirigyek a végbélnyílás két oldalán, szimmetrikusan helyeződő zsákszerű szervek. A mirigyekből egy-egy kivezetőcső indul, nyílásuk a végbél végső szakaszának nyálkahártyájában található 4 és 8óra magasságában. A mirigyváladék elsősorban a kutya saját névjegyeként a terület megjelölésére szolgál. Ezért szaglásszák előszeretettel egymás hátsóját. Normál esetben a mirigyek maguktól ürülnek. Ha mégsem akkor a bűzmirigyben pangó váladék lép fel, mely kellemetlen, viszkető érzést okoz a kutyának. Gyakran megfigyelhető, hogy a kutya szánkázik tehát húzza a fenekét a földön, ezzel egy időben az érintett terület, illetve a faroktő gyakori nyalogatása, harapdálása is feltűnő lehet, valamint allergiás folyamatokat is elindíthat. Ennek tünete a gyakoribb vakaródzás, fülgyulladás, a bőr kipirosodása, szőrhullás. A végbél tájéka olyan fájdalmas lehet, hogy az állat emiatt nem ürít bélsarat. A bűzmirigy gyulladását rendszerint a kiürülés hiánya, a váladék besűrűsödése, baktériumos fertőzés idézi elő. Emiatt a váladék felhalmozódik a mirigyek belsejében. A gyulladás a táplálkozási, tartási (mozgáshiány) okokra vezethető vissza. A különböző bőrgyulladások, hallójárat gyulladások több, mint felénél egyúttal a végbélzacskó gyulladása is megállapítható. Ha probléma van, feltétlenül keresse fel állatorvosát. Néhány esetben a mirigyzacskók eltávolítása is szóba jöhet, ha a kutyának gyakori gyulladása van. Ha az állat széklete félkemény vagy kemény, nagyobb a valószínűsége a mirigyváladék ürülésének. Ezért a magasabb rost- és csonttartalmú táplálék etetése jó hatású lehet, bár nem jelent biztos megoldást a problémára. A rendszeres kiadós mozgás kedvezően hat a végbélzacskó ürülésére. Ha a váladék nem tud a szokásos úton kiürülni, előfordulhat, hogy a végbélnyílás mellett, a bőrön keresztül tör utat magának (kifakad).

 

"Mit tegyek, ha bolha vagy kullancs található a kutyában?"

Bolha

A kutyakozmetikák réme a bolha. Ha bolhás kutya érkezik az üzletbe, akkor szinte mindent fertőtleníteni kell, és le kell kezelni bolhairtóval az összes szerszámot. Ez a gazdának plusz költséget jelent, a kutyakozmetikusnak pedig plusz időt és fáradtságot.

Ha észrevesszük, hogy bolhás a kutya, vagy bolha serkék találhatók a testén, akkor bolhairtó spray-vel azonnal kezeljük. Kaphatók bolhairtó samponok, amivel alaposan megfürdethetjük a kutyát. A kutya környezetét is maradéktalanul kezelni kell (pl. bolhairtó spray és alapos takarítás, fertőtlenítés). Ez jelenti a kutya fekhelyét, szőnyegeket, bármit, amiben a bolha megtelepedhet (sokan beengedik az ágyba, kanapéra is).

Kezelés után tegyünk a kutyára bolha- kullancsirtó spot-ot, vagy nyakörvet, illetve cseréljük le a régit! Ezek bármelyik állatorvosnál, illetve az állateledel üzletekben kaphatók.

Kullancs

A kullancs szerencsére nem okoz ekkora riadalmat. Annak ellenére, hogy előfordulhat betegségeket okozó kullancs, általában nem jelent különösebb problémát az ijedtségen kívül. A kullancsot kiszedheti a kutyakozmetikus is, de ha a gazda úgy gondolja, akkor elviheti kedvencét állatorvoshoz, vagy kiszedheti ő maga is. A lényeg, hogy a kullancs ne maradjon a kutyában!

Kullancsot viszonylag egyszerűen ki tudunk szedni a kutyából. Fontos szabály, hogy semmiképpen ne kenjük be olajjal, vagy krémmel, mert ezzel eltömítjük légző nyílásait és a fuldokló rovar a gazda állat szervezetébe juttatja a kórokozókat. Ne tekerjük, hanem függőlegesen húzzuk ki úgy, hogy a potrohát nem nyomjuk össze, ilyenkor ugyanis kipréselhetjük belőle a fertőző nedvet. A bőrhöz minél közelebb, kullancseltávolító-csipesszel vagy -kanállal megfogva, szedjük ki (használhatunk szemöldökszedő csipeszt is). Az esetek többségében kijön fejjel együtt, de előfordulhat, hogy bent marad a kullancs feje. Állatorvosi tájékoztatás szerint a fej idővel kilökődik a kutya bőrszövetéből (a szálkához hasonlóan). A kiszedett kullancsot ne dobjuk csak úgy el, hanem biztosan szabaduljunk meg tőle, hiszen esetleg újra felkapaszkodhat egy kutyára, bármilyen állatra, vagy akár az emberre is!

 

"Miért vakarózik folyamatosan a kutyám, amikor semmi látható jel nem ad rá okot?"

Ha egészséges a kutya, nincsenek bőrproblémái és persze nem bolhás vagy atkás, akkor is előfordulhat, hogy a kelleténél többet vakarózik. Ennek egyik kiváltó oka lehet, hogy a trimmelős (drótszőr, szálkás szőr, vegyes szőrzet) kutya szőre egyszerűen megérett a trimmelésre. A régi szőr már elhalt, de mivel nem lett eltávolítva, ezért az új szőr nem tud rendesen fejlődni. Ezt megállapíthatjuk úgy, hogy két ujjunk közé fogjuk a kutya szőrét, és lazán meghúzzuk. Amennyiben a kezünkben marad elég sok szőrszál, akkor trimmelhető a kutya. Egy másik kiváltó ok lehet, ha a kutya olyan vízben úszik, lubickol, amely irritáló anyagot tartalmaz.

 

"Miért kell kutyakozmetikushoz vinni a kutyát?"

Nem kell. De sokan tévedésben vannak a "kozmetika" kifejezés miatt. Sok ember azt hiszi, hogy a kutyakozmetika valamilyen piperkőc tevékenység a kutyák számára. Valóban van olyan divatirányzat, ahol pl. karmot, szőrt stb. festenek.

Alapvetően viszont a kutyakozmetika egy fontos egészségügyi szolgáltatás. Gondoljunk csak a csomós, összeragadt szőrzet kibontására, toklász stb. eltávolítására. Higiéniai okok miatt a popsi és egyéb kényes részek tisztán tarthatósága érdekében ezeket a helyeket a kutyakozmetikus elérhetővé teszi. Keveset mozgó kutya esetén a karmok túlzottan megnőhetnek. Ezeket normál méretig vissza kell vágni (ha még lehetséges), hogy a kutyát ne akadályozza a járásban. A füljáratot a jó szellőzés érdekében tisztán kell tartani. Előfordul, hogy a kutya bűzmirigyét üríteni kell. Ezt az állatorvoson kívül a kutyakozmetikus is el tudja végezni.

Ahogy mi emberek tisztán tartjuk magunkat, úgy kutyáinkat is tisztán kell tartani. Elhanyagolt, ápolatlan kutyában könnyen megtelepszik a bolha, nem vesszük észre a kullancsot, daganatot stb.

A kutyakozmetikában rendelkezésre állnak azok az eszközök és készítmények, aminek segítségével a szőrápolás szakszerűen elvégezhető.

Tehát a kutyakozmetika nem kötelező, de időnként ajánlott.