A bőr és a szőrzet gondozása belülről kezdődik. A helyes táplálás és a rendszeres ápolás az alapja a kutya egészségének. Az egészséges kutya bundája tömött, csillogó, bőre pedig rugalmas. Minden esetben a szőrápolás első lépése az alapos kefélés, bontás, fésülés. A szőrzet kefélése jót tesz a bőrnek, frissíti a vérkeringést.

A bunda védi az ebet a nap égető sugaraitól, így tehát nemcsak a hideg, de a meleg ellen is szigetel. Nem helyénvaló a jó szándék sugallta lenyírás, mert a kutya testének felszínén nincsenek izzadságmirigyek, így a hőkisugárzása számottevően nem fokozódik. A teljes megnyírás csak az aljszőrzet gubancolódása esetén, illetve kiterjedt bőrbetegségnél javasolt.

A szőrszálak addig növekednek, amíg el nem érik optimális hosszúságukat és a nyomukban növő új szálak hatására ki nem hullanak. Ez szüntelen zajló folyamat, s úgy történik, hogy közben a három különböző fázisban lévő szőrszálak egyensúlyban maradnak.

vedlést a fény és a sötétség váltakozása befolyásolja, ezért van az, hogy a lakásban tartott kutyák egész évben vedlenek. A szőrhullás csökkentése érdekében heti 1x ajánlott átfésülni őket. A vedlés során kihulló szőr a bundában megreked, a szőrzet így összecsomósodik, amely egészségügyi és esztétikai problémákat okozhat.

 

Fiatal kutyák kozmetikázása – Az oltások megléte után kivitelezhető (yorkshire terrier fülnyírása az oltási program közben is elvégezhető a gazda kezében). A fiatal kutyák kozmetikázása több időt (szünet a munkafázisok között) és türelmet követel a gazditól és a kozmetikustól is. Szeretettel kell őket hozzászoktatni, de jelezni kell már ekkor is, hogy nem a kutya a főnök.

Idős kutyák kozmetikázása - Kozmetikázásukhoz több időre (akár szünetet is kell tartani) és türelemre van szükség. A gondos ápolástól az idős kutya jobban érzi magát. A rendszeres fésülés segít abban is, hogy észrevegyük a szőrzet és a bőr esetleges elváltozásait: a szőrhullást, a sebeket, az irritált bőrt vagy a bolhák, illetve más élősködők jeleit. Ki tudjuk tapintani az esetleges duzzanatokat vagy dudorokat. Az idősebb kutyákon gyakran nőnek szemölcsök (jóindulatú daganatok). Az idős kutya szőrzetét (drótos, szálkás) nyírhatjuk is, mert nehezen bírná a hosszabb munkafolyamatokat (pl. trimmelés).

 

Ha gond van a szőrrel akkor a bőr is beteg. Szőrhiányos területek oka lehet – bélférgesség, hormonzavar, petefészek vagy here betegség, vemhesség, bőrgombák, külső paraziták, allergia stb.

A nagymértékű szőrhullás valamilyen betegség (belső szervi kór, különféle bőrbajok, cukorbetegség, szopornyica...) kísérő tünete lehet. Különféle mérgek is okozhatnak kopaszságot.

 

Fürdetés - A különböző szőr típusú és tartású kutyák mind eltérő gyakorisággal igénylik a fürdetést, és a kutyasamponok közül sem mindegy hogy melyiket válasszuk. Egyes fajtákat, mint például az uszkárokat, gyakrabban kell fürdetni, mint pl. a német juhászkutyát. Természetesen a tartási körülmények is meghatározó szerepet játszanak. A túl gyakori fürdetéssel kimoshatunk a kutya bundájából sok alapvető fontosságú anyagot, ami a bőre kiszáradásához vezethet, atkásodást vagy más bőrproblémákat is okozhat. Hacsak a kutya nem kifejezetten piszkos, rendszeres fésüléssel, keféléssel csökkenthetjük a szükséges fürdők számát. Így is elérhetjük, hogy kutyánk jól érezze magát és a szemlélőben is ápolt, gondozott állat benyomását keltse. Fontos, hogy minőségi sampont használjunk, főként ha sokszor van fürdetve! Fajta specifikus, PH semleges samponokkal és utána, ha a szőr igényli balzsammal kondicionáljuk. Mindig alaposan öblítsük ki, mert a kutyán maradt sampon ekcémát okozhat. A fürdővize kézmeleg legyen. Samponok fajtái pl.: egyenes, göndör szőrre való sampon, szálkás/drótos szőrűekre speciális sampon, hogy ne puhuljon a szőrük és trimmelhető maradjon, színkiemelő sampon, hipoallergén sampon, bolhairtó sampon... Balzsamot a hosszú, vegyes és kettős szőrű kutyákra használunk. Minden kozmetikumnál olvassuk el a használati utasítást, a legtöbb sampont hígítva kell használni. Minden sampont vagy kondicionálót hagyjunk rajta az állat szőrén pár percig vagy amíg igényli, így lesz ideje kifjteni a hatását. Fürdetés előtt a kutya bundáját ki kell bontani, mert a csomós szőr a víztől még jobban összeáll. Nyírás előtt ajánlott megfürdetni a kutyát, mert így szebb lesz a végeredmény és a szerszámokat is megkíméljük. A mindennapi mancsmosáshoz mindenképp használjunk gyakori fürdetéshez ajánlott sampont, amely nem szárítja kutyánk bőrét!

 

Fésülés/bontás  Kezdjük egy ponttól (pl. nyaktól), mindig a szőr tövétől bontunk kefével. Növekedési iránnyal ellentétesen hajtsuk fel a szőrt, és a bőrtől kezdve többször keféljük át az alsó réteget, vigyázva, hogy a bőr ne sérüljön. A szőrszálak tövében fogjuk le a bőrt, és a kefe egész felületét használjuk a kutya testére fektetve. Miután kibontottuk az egész szőrköntöst, fémfésűvel fésüljük át, így átnézve, hogy a kutya teljesen csomómentes-e. Segítségként használhatunk csomóbontó sprayt. Bontani fürdetés előtt kell!

 

Rövid/sima szőrű kutyák

Ezek a fajták vedlenek ezért heti 1x ajánlott átfésülni. A valódi sörtekefe, szarvasbőr, bársonyanyag rendszeres használata fényessé teszi a szőrt. Ezeket a fajtákat nem kell sokszor fürdetni, elég évi 2x vagy tetszés szerint, max havi egyszer ajánlott.

Hosszú és vegyes szőrű kutyák

A máltai selyemkutya, yorkshire terrier, bearded collie… hosszú leomló szőrét naponta kell fésülni és ajánlott havi 1x fürdetni e szőr típusára való samponnal és kondicionálóval. A könnyebb gondozás érdekében nyírathatjuk tetszés szerinti fazonra. A spánielek vegyes szőrét kézzel kell trimmelni 7-10 hónapos kortól kb. 3 havonta.

Kettős szőrzetű kutyák

Ilyen a német juhászkutya, arany retriever, husky, spiccek… szőrük rendszeresen vedlik ezért ajánlott heti 1x átfésülni. A spiccek és északi típusú fajták mint a husky és alaszkai malamut dupla annyi szőrréteggel rendelkeznek ezért dupla annyit is vedlenek. A vedlés tavasszal és ősszel erőteljesebb.

Drót-/szálkás szőrű kutyák

Ezek a fajták durvább kemény szőrrel rendelkeznek melyet, rendszeresen trimmelni kell 4-6 hónapos kortól, a drótszőrűeket évente 3-4 alkalommal, a szálkás szőrűeket 2-3 havonta. Ha fürdetjük azt kizárólag erre a kemény szőrre való samponnal tegyük, amely nem puhítja szőrüket. Évente 2x elég fürdetni őket. A túl gyakori fürdetés illetve a nem megfelelő samponnal való fürdetés puhítja a szőrüket és nehezen trimmelhetővé teszi. Évente 2x elég fürdetni őket. Ezzel a szőrtípussal rendelkező fajtákat nem ajánlott nyíratni, különben többé nem lehet őket trimmelni.

Nemezes szőrű kutyák

A puli és komondor nemezes szőrét kézzel kell feltépni, első alkalommal 8-9 hónapos korban. 2 éves korára alakul ki a zsinóros vagy szalagos szőrzet, addig kell többet foglalkozni vele, 2 éves kor után évente 2-3 alkalommal elég feltépni. Fürdetni évente maximum 2 alkalommal lehetőség szerint nyáron, ha nyírva van akkor ennél gyakrabban is lehet. A juhászok régen a birkákkal együtt lenyírták a komondort, pulit is.


Készíts ingyenes honlapot Webnode